رزین اپوکسی

 

 یکی از زیرگروه های رزین های دوجزیی، رزین اپوکسی می باشد که خود شامل پایه های رزینی وهاردنر می باشد. این دوجز باتوجه به موارد مصرف، باید باهم ترکیب ومخلوط گردند وهنگامی که به طوراصولی ومناسب مخلوط شدند برروی سطوح و قالب های دلخواه ریخته می شوند.

نکته مهم و اصلی این است که شما، آشنایی اولیه با پایه های رزینی و هاردنررا بدانید

واین دو را طبق نیاز وبه اندازه ترکیب نمایید. پایه های رزینی برای استفاده وبهروری

نیازبه مکملی سخت کننده به نام هاردنر دارند.

معمولا شرکت های تولید کننده دستورعمل مورد نیاز جهت ترکیب را برروی بسته بندی درج می کنند وفقط کافیست دستورعمل به شکل دقیق رعایت گردد، زیرا اگر این مقادیر کم یا زیاد شوند هنگامی که آنها را در قالب یا ظرف ریخته می ریزند، شکل قالب را به خود نمی گیرند.

در مواردی ماده کمکی برای مخلوط و ترکیب شدن با، رزین اپوکسی به نام پلی آمیده

مخلوط وترکیب می شود، یکی از ویژگی مهم ومنحصر به فرد، پلی آمیده قابلیت حلال پذیری آن است. به طور کلی پلی آمید ها از غلظت بسیار بالایی برخوردار می باشند

اکثرا پلی آمیدها قرمز رنگ هستند.

خوب است بدانید اگر برای تولید و ساخت وسایل دکوراتیو یا طراحی و ساخت جواهرات نیاز به رزین اپوکسی داشته باشید، پلی آمیدها اصلا گزینه مناسبی در این حوزه نیست، زیرا همانطور که پلی آمید ها غلظت بالایی دارند جهت استفاده در بسیاری از موارد ابتدا باید آنها را رقیق کنیم وبرای این کار باید از رقیق کننده های خاصی استفاده شود که همین رقیق کننده ها به سرعت رسوب می کنند وهنگامی که در قالب های مخصوص ریخته می شوند سبب کاهش استحکام می شوند و این نکته بسیار مهمی هست زیرا

همه ما انتظار داریم وسایل دکوراتیو یا جواهرات در اوج ظرافت از استحکام بالایی نیز برخوردار باشند.

بیشتر پلی آمیدها را برای تولید و تهیه کفپوش های صنعتی و لایه های زیرین کفپوش های منازل مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید بد نباشد، بدانید اکثرا رزین اپوکسی ها به صورت دو جزیِی تولید و مورد استفاده قرار می گیرند، اما باتوجه به موارد مصرف خاص گاهی رزین اپوکسی های یک یا سه جزیی تولید می شود.

 

رزین اپوکسی

 

برای اینکه صنعت گران وجواهر سازان روند و پروسه تولید آنها سریع تر شود و باتوجه به حساسیت بالا در اندازه گیری و ترکیب کردن، شرکت های تولیدی پایه های رزینی و هاردنر را طبق فرمول خاص و استاندارد ترکیب کرده وسپس در قوطی و اسپری ها پر می کنند ومحصول آماده شده را در بازار عرضه می کنند.

همانطور که قبلا اشاره شد در برخی از کفپوش های سه بعدی که جدیدا وارد بازار شده و توجه طراحان دکوراسیون و طراحان داخلی ساختمان را به خود جلب کرده، کاربرد دارد زیرا هم هزینه های تولید را به صورت قابل توجه ای کاهش داده وهم از زیبایی وجلوه خاصی برخوردار می باشد، از رزین اپوکسی استفاده می شود.

البته افرادی که درکارگاه های سنگ بری مشغول به فعالیت هستند نیاز به رزین اپوکسی ها دارند. مورد مصرف آنها بدین صورت است که هنگامی که عملیات بهره وری بر روی

سنگ ها شکل گرفت و سنگ ها ساب خوردند، برای درخشش و جلوه دادن به سنگ ها از رزین اپوکسی کمک می گیرند.

شرکت های تولیدی رزین اپوکسی بیشتر در کشورهای فرانسه – آلمان -ایتالیا- کره و…

دایر می باشند و محصولات خود را در بازار جهانی عرضه می کنند

رزین اپوکسی در بسته بندی های مختلف با توجه به میزان مورد نیاز تقسیم و در بازار توزیع شده است.

اگرمقدار اندازه رزین اپوکسی هارا در نظر نگیریم به طورمیانگین از لحاظ قیمت ، محصولات شرکت های داخلی و شرکت های کره ای از همه کمتر ومحصولات کشور های فرانسه وآلمان بیشتر می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.