رزین پلی استر

 

رزین پلی استرماده ای است که در مجسمه سازی وکارهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، شکل اولیه رزین پلی استرمایع می باشد ولی اگر رزین پلی استر با ماده ،

هاردنر ترکیب ومخلوط شود ازحالت مایع به حالت ژله ای تغیر شکل می دهد.

بعد از گذشت چند ساعت و به تدریج سفت ومحکم می شود، و شما علاوه بر تغیر حالت

شاهد تغیر در حجم و اندازه آن نیز هستید زیرا حجم پلی استربعد از سفت شدن با کاهش همراه است.

توجه داشته باشید پلی استر هروقت از حالت مایه،به کمک هارد نر و گذشت زمان سفت و محکم شد، شما دیگر نمی توانید به حالت اولیه یعنی مایع برگردانید.

لازم است بدانید بهترین درجه برای کار با رزین پلی استیر 20 درجه سانتی گراد می باشد. بهتر است رزین پلی استرها ،در جای گرم و خشک نگهداری شوند. اگر در

ساخت وسایل هنری یا در مجسمه سازی از رزین پلی استراستفاده می کنید، پودر رنگ های مخصوصی در بازار موجود می باشد که می توانید آن را با رزین پلی استر ترکیب کنید تا ماده اولیه به صورت رنگی دربیاید.

اگرزمان کافی برای سفت شدن رزین پلی استرها ندارید، می توانید ازماده های شتاب دهنده مخصوص این کار استفاده بکنید تا سرعت سفت شدن را افزایش دهد. توجه کنید رزین پلی استرها ، در چند روز ابتدایی هر روز سفت تر از روز گذشته می شود، پس برای عمل صافکاری ابتدا اجازه دهید قشنگ فرم و سفتی مد نظرتان را به خود بگیرد اگرتمایل دارید، رزین پلی استر شما محکم باشد باید از مقدار هاردنر بیشتری استفاده کنید واگر برعکس می خواهید رزین پلی استر ما نرم و انعطاف پذیر باشد باید ازهاردنر کمتری استفاده کنید.

هرگز فراموش نکنید اگر ضخامت پلی استر شما خیلی هم زیاد باشد، احتمال ترک خوردگی را افزایش می دهد! اگر شما در خانه یا کارگاه شخصی برای ساخت وسایل دکوری یا مجسمه سازی از رزین پلی استر استفاده می کنید باید بدانید که به طور طبیعی، رزین پلی استرها از بوی بسیار نامطبوع و ناخوشایندی برخوردار هستند.

شما تا پنج کیلوگرم از رزین پلی استر در محیطی سربسته استفاده کنید، اما برای استفاده از مقادیر بیشتری از این ماده حتما از جریان کامل و تهویه مناسب مکان، مطمن شوید

 

 

 

موارد مصرف رزین پلی استر:

مجسمه سازی- صنایع دریایی- ساخت قایق- ساخت وان حمام- فایبرگلاس و…

استفاده می شود.

این نکته مهم را به یاد داشته باشید که در تهیه ترکیب اولیه رزین پلی استر، نهایت دقت وظرافت را به کار بگیرید زیرا ورود عناصراضافی سبب می شود شکل و فرم بهم بریزد و کیفیت مطلوب قالب نهایی را سلب می کند.

رزین پلی استر های موجود در بازار:

اورتوفتالیک : از این نوع رزین پلی استرها بیشتر در ساخت کامپوزیت استفاده می شود

ایزوافتالیک:  از این نوع رزین پلی استرها بیشتر درساخت کامپوزیت هایی که نیاز به مقاومت و استحکام بیشتری دارند استفاده می شود. رزین پلی استر شتاب دهنده یا {شتاب دار} : این دسته از رزین پلی استرها همانطور که از نامشان پیداست با اضافه شدن به مواد اولیه سرعت سفت شدن را افزایش می دهند.

 

مزایا رزین پلی استر:

مقاومت نسبتا بالا، دربرابر انواع حلال های گوناگون

مقاومت دربرابر شرایط ناپایدار جوی آب وهوا

تحمل دما های بالا{ 80 درجه سانتی گراد}

 

معایب رزین پلی استر:

بوی بسیار تند ونامطبوع

خواص ضعیف تر به نسبت رزین اپوکسی ها

 

 

رزین های پلی استر از واکنش اسیدهای آلی {مالِیِک و انیدرید} والکل های چند عاملی

بدست می آیند. شاید شنیده باشید، معمولا رزین های پلی استر را به دو گروه اشباع و غیر اشباع تقسیم می شوند. که رزین پلی استر غیراشباع به طور گسترده تری مورد استفاده قرار می گیرند زیرا خاصیت هایی همچون چسبندگی-مقاومت شیمیایی- استحکام کششی، فشاری، خمشی بسیار مناسبی دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.